Пошук по сайту


Херсонська область є регіоном з багатою історією, літопис якого прикрашають численні яскраві історичні події та видатні особистості

Херсонська область є регіоном з багатою історією, літопис якого прикрашають численні яскраві історичні події та видатні особистості
70-річчя утворення Херсонської області
Херсонська область є регіоном з багатою історією, літопис якого прикрашають численні яскраві історичні події та видатні особистості.

Таврійські степи Херсонської області дбайливо зберігають дух українського козацтва, яке відіграло важливу роль не тільки в становленні української державності, але й у розвитку демократичних цінностей. Саме тут в ХVI - XVIII ст., завдяки козакам на південних просторах Україні з’явилась нова, прогресивна модель суспільного устрою, що протиставляла кріпосництву і тоталітаризму ідеали свободи, рівноправності та демократії.

Завдяки вигідному географічному розташуванню територія краю завжди була важливим логістичним центром. Тут проходив знаменитий шлях «із варягів у греки», розташовувалася Вітовська митниця Литовського Князівства, турецька Таванська переправа, головний порт Київської Русі - Олешшя. Після початку освоєння цих земель Російською імперією, за ними міцно закріпилася назва «золотий гаманець Росії».

Херсонська область розміщується на півдні України, межує на заході – з Миколаївською, на півночі – з Дніпропетровською, на сході – із Запорізькою областями, на півдні – з Автономною Республікою Крим. Область розділена майже навпіл нижньою течією Дніпра. З півдня вона омивається Чорним та Азовським морями, а також Сивашем (Гнилим морем). Через область проходить державний кордон України довжиною 458 км.

До Херсонщини входять найбільші острови України: Тендерівська коса та острів Джарилгач. Загальна площа області складає 28,5 тис. кв. км.

Регіон знаходиться у межах Причорноморської низовини, з висотами від 100 м над рівнем моря на півночі до 10 м на півдні. Близько 200 тис. га займають Олешківські піски, які тягнуться від Каховки до Кінбурнської коси, одні з найбільших у Європі.

Таке вигідне географічне розташування області відкриває широкі можливості для подальшого розвитку морських і річкових перевезень, а також дозволяє активно розвивати курортну сферу. Найбільш популярними зонами для відпочиваючих є: Генічеськ, Скадовськ, Лазурне, Залізний Порт, Більшовик.

Херсонщина розташована у степовій зоні, степові простори якої майже повністю розорані. Цілинні типчаково-ковилові та полинові ділянки збереглися лише на схилах балок, на островах, у заповідниках. Тут розташовані найвідоміші заповідники: біосферний заповідник «Асканія-Нова» ім. Ф.Е.Фальц-Фейна та Чорноморський біосферний заповідник.

Клімат помірно континентальний з частими посухами і суховіями та малосніжною зимою.

Херсонська область відіграє виключно важливу роль та займає достойне місце в агропромисловому комплексі не лише України, а й усього колишнього Радянського Союзу. Херсонщина має близько 2 млн га сільськогосподарських угідь і найбільшу кількість орних земель в Україні. Область займає 1 місце по вирощуванню овочів в Україні, тут збирається більше 13% всіх овочів і баштанних культур країни. Головна цінність та надбання аграрної Херсонщини – це люди, висококваліфіковані фахівці своєї справи, які своїми знаннями та працею щодня доводять, що досягти високих результатів можливо тільки через наполегливу працю.

За адміністративно-територіальним поділом до області входять 18 районів, чотири міста обласного значення, а саме: Херсон, Каховка, Нова Каховка, Гола Пристань, п’ять міст районного значення, 31 селище міського типу, 658 сільських населених пунктів. Останнє місто з’явилося на території області у 1983 році, коли Указом Президії Верховної Ради РСР від 2 березня 1983 року новозбудованому населеному пункту було присвоєно найменування Таврійськ та віднесено його до категорії міст районного значення.

Чисельність населення станом на 1 лютого 2014 року дорівнює 1072,5 тис. осіб. Переважає міське населення, до якого належить 655,9 тис. осіб, на сільське населення припадає 416,1 тис. осіб. На території області проживає понад 115 національностей, з них українці складають 82 %, росіяни – 14 %, всі інші менше одного відсотка.  

Історія створення Херсонської області

Херсонська область була створена у буремні роки Великої Вітчизняної війни одразу після звільнення більшої частини територія краю у березні 1944 року.

30 березня 1944 року Указом Президії Верховної ради СРСР «Об образовании Херсонской области в составе Украинской ССР» було затверджене подання Президії Верховної Ради УРСР про утворення Херсонської області з центром в м. Херсоні. До складу області увійшли м. Херсон, Білозерський, Бериславський, Великоолександрівський, Голопристанський, Горностаївський, Каланчацький, Калініндорфський, Каховський, Нововоронцовський, Скадовський, Херсонський, Цюрупинський і Чаплинський райони із складу Миколаївської області. З складу Запорізької області до новоутвореної області увійшли Великолепетиський, Генічеський, Іванівський, Нижньосірогозький, Новотроїцький і Сиваський райони.

Виконання цього указу було покладено на організаційний комітет, до якого увійшли досвідчені працівники, переважно з інших областей. 20-22 квітня 1944 року його було реорганізовано у виконком Херсонської обласної ради депутатів трудящих. 27 квітня виконком приступив до виконання своїх обов’язків. Цього дня було оприлюднене спільне розпорядження облвиконкому та обкому КП(б)У про перебрання ними на себе влади у межах створеної Херсонської області.

Область очолили досвідчені управлінці, які пройшли сувору школу фронту і партизанської боротьби. Херсонський обласний виконавчий комітет очолив фронтовик Пилип Іванович Пасенченко-Демиденко. Головою облвиконкому він був затверджений 11 червня 1945 року постановою політбюро ЦК КП(б)У.

Першим секретарем Херсонського обкому і міському КП(б)У з 22 квітня 1944 року було призначено двічі Героя Радянського Союзу Олексія Федоровича Федорова, відомого керівника партизанського руху в Україні.

Після утворення Херсонської області у 1944 році були створені більшість обласних управлінь та організацій, зокрема обласна планова комісія; обласні управління місцевої, харчової та легкої промисловості; обласне управління сільського господарства; обласне управління зв’язку, обласна прокуратура.

Першочерговими завданнями керівництва новоствореної області стало повернення до мирного життя, відбудова народного господарства. На початок 50-х років інфраструктура області була відновлена, введено в дію нові промислові потужності, налагоджено виробництво нових видів продукції.

Активно йшло перетворення закладів в заклади обласного значення, створювались нові установи, навчальні та медичні заклади. Були створені обласна філармонія, відкрито училище культури, інститут підвищення кваліфікації вчителів.

Херсонський облвиконком діяв як орган виконавчої влади до січня 1948 року.

21 грудня 1947 року вперше на Херсонщині відбулись вибори до обласної ради депутатів трудящих, яка на першій сесії 8 січня 1948 року обрала свій виконком.

Протягом 1940 – 1960-х років адміністративно-територіальний поділ області неодноразово змінювався. Так, Указом Президії Верховної Ради УРСР 20 березня у 1946 року було створено ще три райони: Високопільський, Новомаячківський та Верхньорогачицький та змінено кордони Нижньосірогозького та Великолепетиського районів. У 1958 році на підставі Указу Президії Верховної Ради УРСР від 4 червня 1958 року про укрупнення Каховського, Бериславського і Великоолександрівського районів були ліквідовані Калінінський (Калініндорфський) і Новомаячківський райони. Наприкінці 1962 року до складу Херсонської області входило 20 районів.

На початку 1963 року згідно з Указом Президії Верховної Ради УРСР від 30 грудня 1962 року у всіх областях республіки відбулося подальше укрупнення сільських районів до розмірів територій виробничих колгоспно-радгоспних управлінь. По Херсонській області було ліквідовано 10 районів: Верхньорогачицький, Високопільський. Горностаївський, Іванівський, Каланчацький, Нововоронцовський. Новотроїцький, Сиваський, Херсонський, Цюрупинський. Їх територія ввійшла до складу 10 укрупнених районів: Бериславського, Білозерського, Великолепетиського, Великоолександрівського, Генічеського, Голопристанського, Каховського, Нижньосірогозького, Скадовського, Чаплинського.

У зв’язку з об’єднанням обласних промислових і сільських рад депутатів трудящих Української РСР Президія Верховної Ради УРСР Указом від 4 січня 1965 року постановила внести зміни в адміністративне районування по всій території України, в т. ч. по Херсонській області проведено розукрупнення районів – замість 10-ти районів створено 15: Бериславський, Білозерський, Великолепетиський, Великоолександрівський Генічеський, Голопристанський, Горностаївський, Іванівський, Каховський, Нижньосірогозький, Нововоронцовський; Новотроїцький, Скадовський, Цюрупинський, Чаплинський. Згідно з Указом Президії Верховної Ради УРСР від 8 грудня 1966 року утворені Верхньорогачицький, Високопільський, Каланчацький райони. Цим Указом було остаточно завершено формування адміністративно-територіального поділу області.

Змінювалися і кордони області. Указом Президії Верховної Ради УРСР від 3 березня 1955 року були передані Стрілківська та Щасливцівська сільські ради Джанкойського району із складу Кримської області до складу Генічеського району Херсонської області.

Указом Президії Верховної Ради УРСР від 30 грудня 1956 року була передана Лупарівська сільська рада Білозерського району із складу Херсонської області до Жовтневого району Миколаївської області. Остання зміна кордонів області відбулась 3 березня 1988 року, коли Указом Президії Верховної Ради УРСР Білоусівська сільська рада Березнегуватського району Миколаївської області перейшла до складу Великоолександрівсього району Херсонської області.

У повоєнні роки і наступні десятиріччя народногосподарський комплекс Херсонщини швидкими темпами зростав за рахунок нових потужних об’єктів промисловості і сільського господарства.

У 1946 році розпочалося будівництво Херсонського суднобудівного заводу, суднобудівного заводу «Паллада» і центрального конструкторського бюро «Смарагд» (з 24 листопада 1978 року іменувався – Херсонське суднобудівне об’єднання ім. 60-ліття Ленінського Комсомолу). У 1951 році зі стапелів заводу спущене на воду перше судно.

З 1961 по 1986 рік об’єднання очолював Всеволод Федорович Заботін, Герой Соціалістичної Праці, лауреат Ленінської та Державної премій. З ім’ям Заботіна В.Ф. пов’язана поява нового житлового масиву міста – мікрорайону Корабел, де для суднобудівників було побудоване ціле містечко з лікарнею, магазинами, кінотеатром, дитячими садками, школами. В ньому були втілені найсучасніші технології проектування, будівництва промислових об’єктів і соціальної структури міського середовища.

У серпні 1951 року було розпочато будівництво Херсонського бавовняного комбінату. Перша прядильна фабрика була здана в експлуатацію у 1954 році. Указом Президії Верховної Ради СРСР від 1 червня 1966 року комбінат нагороджено орденом Леніна. Згідно з наказом Міністерства легкої промисловості УРСР від 2 вересня 1988 року на базі комбінату було створене Херсонське виробниче бавовняне об’єднання.

На початку 1960-х років в обласному центрі активними темпами велось промислове та житлове будівництво. В Херсоні було побудовано і введено в дію 10 підприємств, зокрема бетонний завод та завод великопанельного домобудування, теплоелектроцентраль, м’ясокомбінат, поліграфічна фабрика. У 1963 році введено в дію першу чергу целюлозно-паперового заводу у м. Цюрупинську, який виробляв білену целюлозу з очерету та осики, фільтраційний папір для моторного палива. Подальший розвиток отримали машинобудування, електромашинобудування і хімічна промисловість.

У 1961 році почалось спорудження найбільшої в Європі гідротехнічної споруди – Північно-Кримського каналу, який постачав воду з Каховського моря до Криму. У 1963 році перша дніпровська вода прийшла до степів Кримського півострова, наступного – 1964 року поля та рисові чеки одержали вдосталь води в зоні споруджуваного каналу. У 1966 році дніпровські води просунулись ще на 82 км, пройшовши половину шляху від Каховки до Керчі, а в серпні 1971 року вони заповнили Феодосійську водойму. Наприкінці 1975 року пущена в дію перша черга каналу.

У 1967 році почалось будівництво Каховської зрошувальної системи. У липні 1973 року було здійснено перший пуск води до Каховського магістрального каналу. Загальна площа обводнених земель становила 750 тис. га. Завдяки зрошенню зростають площі зернових і технічних культур, починають культивувати рис. На базі рисосіючих господарств Скадовського району у 1966 році засновано радгосп-технікум та Українську науково-дослідну станцію рисосіяння. Будівництво зрошувальної системи дало поштовх розвитку промислового комплексу для водного господарства.

У 1965-1970 роках були введені в експлуатацію підприємства Каховської виробничо-промислової бази для водогосподарського будівництва, Каховський дослідно-експериментальний механічний завод, цегельний завод в Бериславі, рисовий та консервний заводи в селищі Мирне Каланчацького району, молокозавод в м.Цюрупинську, розпочалось будівництво газопроводу Крим-Херсон, споруджено нафтопровід Кременчук-Херсон.

У 1972 році реконструйовано, а по суті заново збудовано Херсонський річковий порт, який обслуговував 29 міських, приміських та транзитних ліній.

У 1985 році завершено будівництво аеровокзального комплексу аеропорту «Херсон» у селі Чорнобаївка.

Авіалінії з’єднали Херсон з Києвом, Москвою, Одесою, Кишиневом, Львовом, Сімферополем та іншими містами країни, а також з багатьма населеними пунктами області, в тому числі курортними.

У грудні 1985 року здано в експлуатацію мостовий перехід через р. Дніпро довжиною 1366 м, який з’єднав Херсон з південними районами області.

Держава високо оцінила самовіддану, високопродуктивну, новаторську діяльність херсонців. Найвищою нагородою – званням Героя Соціалістичної Праці удостоєно понад 100 наших земляків. Серед них є представники різних галузей господарства, а комбайнер М.А.Брага та голова колгоспу Д.К.Моторний отримали цю почесну нагороду двічі.

У 1967 році Указом Президії Верховної Ради СРСР за успіхи, досягнуті трудящими області в господарському і культурному будівництві Херсонська область була нагороджена орденом Леніна; у 1978 році Указом Президії Верховної Ради СРСР у зв’язку з 200-річним ювілеєм міста Херсон було нагороджено орденом Трудового Червоного Прапора.

Тричі у 1980, 1981, 1982 роках за досягнення високих результатів у всесоюзному соціалістичному змаганні та успішне виконання державних планів економічного і соціального розвитку Херсонська область нагороджувалась перехідним Червоним прапором ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР, ВЦСПС і ЦК ВЛКСМ. На кінець 80-х років Херсонщина перетворилася на цілісний народногосподарський комплекс, з аграрного стала промислово-аграрним регіоном.

Жителі області щиро підтримали проголошення України – незалежною державою. У грудневому референдумі на підтвердження акту проголошення незалежності України взяли участь у голосуванні 754 тис. громадян або 83,4 % від загальної кількості виборців області, з них підтримали незалежність України 679 тис. 451 громадянин, або 90,1 %.

З 1992 року в Україні розпочалася реформа організації державної влади і самоврядування. Зазнала змін система влади в області. 05 березня 1992 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про представника Президента України» та постанову «Про порядок введення в дію Закону України «Про представника Президента України».

Указом Президента України від 23 березня 1992 року № 182 був призначений Представником Президента України в Херсонській області Олександр Тихонович Мельников.

Відповідно до розпорядження Представника Президента України від 06 квітня 1992 року № 1-р була створена обласна державна адміністрація і припинена діяльність виконкому обласної Ради народних депутатів.

03 лютого 1994 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про формування місцевих органів влади і самоврядування» та постанову «Про введення в дію Закону України «Про формування місцевих органів влади і самоврядування» відповідно до яких були проведені вибори до місцевих рад та утворені виконкоми рад і зупинені повноваження державних адміністрацій. Головою обласної ради було обрано Віталія Михайловича Жолобова. 15 липня того ж року відбулась перша сесія XX скликання, а 19 серпня 1994 року було проведене перше засідання виконкому обласної ради.

Відповідно до Конституційного Договору між Президентом України та Верховною Радою України «Про основні засоби організації та фінансування державної влади і місцевого самоврядування в Україні на період до прийняття нової Конституції України» підписаного 08 червня 1995 року Президент України Указом від 24 липня 1995 року № 640/95 відновив обласні державні адміністрації.
Сучасна ситуація в Херсонській області

З огляду на тривожні події, що відбуваються в АР Крим, інших південних і східних регіонах Української держави з вини сепаратистів та за потуранням Російської Федерації, сьогодні перед Херсонською областю, як і перед усією країною, гостро постало питання захисту її території, забезпечення правопорядку, інтересів та прав громадян.

Протягом останніх тижнів на Херсонщині склалася непроста ситуація, пов’язана з незаконним проникненням військовослужбовців Російської Федерації на прикордонні з АР Крим території.

У зв’язку з цим керівництвом області, громадськістю, місцевими мешканцями вживаються активні заходи щодо забезпечення усім необхідним військовослужбовців Збройних Сил України, які перебувають на Херсонщині для захисту держави та регіону.

За підтримки обласної державної адміністрації створено Координаційний центр допомоги українським військовим. З кожним днем до нього звертається все більше небайдужих мешканців Херсонщини незалежно від соціального статусу, віку, національності, політичних уподобань або вірування, бажаючи допомогти військовим частинам, які захищають Херсонську область і цілісність України перед загрозою окупації. Організовується збір коштів, спорядження, продуктів, медикаментів, одягу, інших речей, необхідних українським військовослужбовцям.

Координаційний центр працює щодня з 8.00 до 20.00 за адресою: пл.Свободи, 1, каб. 102. Тел.: (0552) 22-96-92.

Крім того, Херсонський обласний Фонд милосердя та здоров’я відкрив спеціальний благодійний рахунок для допомоги у забезпеченні належної боєздатності українських військових частин.

Його реквізити:

Херсонський обласний Фонд милосердя та здоров’я

Р\р 26005011201674 в ПАТ «Укрсоцбанк»

МФО 300023

Код ЄДРПОУ 01497439

Призначення платежу: Благодійна допомога.

Для забезпечення прозорого і ефективного збору та розподілу зібраних Фондом коштів створено Наглядову раду, до складу якої увійшли представники обласної державної адміністрації, депутати, громадські діячі, військові.

Громада Херсонщини області об’єдналася навколо спільного прагнення убезпечити Україну, зберегти її соборність та незалежність. Щодня в обласному центрі, в інших населених пунктах проходять масові мирні збори громадян на підтримку цілісності Української держави, інші акції, спрямовані проти військової агресії Російської Федерації та проявів сепаратизму в АР Крим, південно-східних регіонах країни.

З метою забезпечення безпеки громадян і захисту правопорядку в області активно створюються добровільні народні дружини самооборони, які діють у чіткій координації з органами внутрішніх справ та місцевими органами влади. Члени цих формувань допомагають протидіяти провокаціям і спробам ззовні дестабілізувати ситуацію в області.

Також розпочато набір добровольців до лав Національної гвардії України.

Обласною державною адміністрацією із залученням інших місцевих органів влади, правоохоронних органів, профільних установ та організацій, військовиків, громадськості відпрацьовуються питання щодо організації можливої міграції людей з АР Крим, створення відповідних пунктів прийому громадян, забезпечення їх перевезення. Херсонська область готова приймати громадян України, які приймуть рішення покинути територію Криму.

В області забезпечено своєчасне здійснення соціальних виплат громадянам, нормальне функціонування та охорону стратегічних об’єктів життєдіяльності, посилено контроль за рухом автомобільного і залізничного транспорту.

Сучасна непроста ситуація вимагає від усіх мешканців Херсонщини у рік знаменного ювілею області відкинути будь-які протиріччя та об’єднатися для захисту рідного краю і збереження Української держави.поділитися в соціальних мережахСхожі:

Розпорядження
Херсонська область, м. С., вул. Ш., буд. 32-а та прийняття в дар неповнолітнім Д. Г. С., 20 червня 2002 року народження, рівноправної...

Розпорядження
На обліку служби у справах дітей районної державної адміністрації перебуває малолітній П. Є. К., 11 серпня 2003 року народження,...

Перша частина. До засновання київської держави
Одначе на дЇлї воно нїколи не обходило ся без прогалин І переривів. Часто пропадали й старі записки й старі історичні оповідання,...

Сад гетсиманський
Отім І герої його роману. 1945 року змушений був емігрувати з СРСР. У фрн були написані романи «Сад Гетсиманський», «Огненне коло»,...

Релігія це складне соціальне І духовне явище, корені якого виходять...
Звідси виникає необхідність комплексного вивчення релігійних вчень з урахуванням їх догматичного змісту й тих суспільних факторів,...

Методичні рекомендації к омунальний вищий навчальний заклад «Херсонська...
Рекомендовано до друку кафедрою теорії І методики виховної роботи квнз «Херсонська академія неперервної освіти»

І. Пояснювальна записка
Так, усе це є, але воно не головне. Перш за все журналіст бере на себе велику відповідальність перед суспіль­ством — інформувати...

Мета: ознайомлення учнів з історією незалежності держави, державними...
Мета: ознайомлення учнів з історією незалежності держави, державними символами, виховання патріотичних почуттів

Дрпоу: 01034662. Місцезнаходження: 74822, Херсонська обл., Каховський...
Місцезнаходження: 74822, Херсонська обл., Каховський р-н., смт. Любимівка, вул. Індустріальна,4

Польський закон про воєводське самоврядування 1922 р.: історичні...База даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації

pravo.lekciya.com.ua
Головна сторінка